Vždy sme mali plán, vysvetlil postup do finále Fernando Santos

Herný plán ušitý na mieru každému súperovi. Aj to je podľa trénera Portugalska Fernanda Santosa dôvod, prečo jeho futbalisti na majstrovstvách Európy postúpili až do finále. Šesťdesiatjedenročný kouč po stredajšej semifinálovej výhre 2: 0 nad nováčikom Walesom ďakoval za pomoc i Grékom.

“Vždy sme mali herný plán. V útoku aj obrane a nebolo nás ľahké poraziť. Vieme hrať mnohými spôsobmi, pretože každý súper je iný. Wales veľmi rýchlo posúva loptu, takže sme sa im snažili zamedziť, aby ho hrali za nás. Ale je to aj o strelenom góle, čo sa nám podarilo, “ povedal novinárom Santos.

“Som veľmi šťastný a hrdý za hráča a všetky Portugalcov. Tiež za mnoho Grékov, ktorí ma podporovali celý turnaj, obzvlášť vo vyraďovacej fáze.Za to im musím poďakovať, “ doplnil bývalý tréner gréckej reprezentácie.

Portugalsko bolo na francúzskom Eure kritizované, pretože pred semifinále remizovalo v normálnej hracej dobe vo všetkých piatich zápasoch. V skupine hralo nerozhodne s Islandom , Rakúskom aj Maďarskom, v osemfinále zdolalo Chorvátsko gólom v predĺžení a vo štvrťfinále Poľsko až po penaltovom rozstrele. Wales ale Santosův výber v Lyone zaskočil góly Cristiana Ronalda a Naniho z 50. a 53. minúty.

“Niekedy sme hrali krásny futbal, inokedy nebol tak pekný, ale myslím, že treba proti Chorvátsku sme absolvovali úžasný strategický duel. Urobili sme všetko, čo bolo treba. Je nám jedno, či to je krásne alebo nie.Ale na zápas s Walesom sa muselo pekne pozerať, “ vyhlásil Santos.

Portugalci v nedeľňajšom finále na parížskom Stade de France vyzvú lepšieho z dnešnej dvojice Francúzsko – Nemecko. ” Bude to vrchol mojej kariéry. Už som nejaká finále zažil, ale z osobného hľadiska to bude najviac, pretože je to moja vlajka a vlasť, “ upozornil Santos.

” O súperovi som ešte nepremýšľal. Stretnú sa dva veľmi silné tímy a budem sa snažiť ich zápas sledovať veľmi pozorne. Potom si súpera zanalyzujeme. V nedeľu chceme vyhrať a ja pripravím tímu tú najlepšiu možnú stratégiu, “ dodal rodák z Lisabonu.