Netrpí hidžáb, kritizuje Trumpa. Na olympijských hrách muslimský letí do USA

Niekedy to nevyzerá takto, ale olympijské myslenie by malo predovšetkým šíriť mier, zjednotiť, inšpirovať – ​​alebo dokonca stereotypy.

To sa snaží 30-ročný šermiar. Mohamedovo totiž reprezentuje Spojené štáty americké a stala sa prvou olympionička svojej krajiny, ktorá pretekala s moslimským šatkou zakrývajúcim vlasy, krk a poprsie.

“Chcela som prelomiť kultúrne bariéry. Tento moment, kedy reprezentujte svoju krajinu a moslimskú komunitu, je dôležitejšie než ja sama, “vyhlásila Mohamedovo po vypadnutí v 2. kole zo súťaže šavlistek.

Napriek (alebo skôr kvôli) svojmu náboženskému presvedčeniu Mohamedovo veľa Američanov vníma Ako celebrita. Časopis časopis ho zaradil medzi 100 najvýznamnejších ľudí v krajine.Objavila sa v reklame na kreditné karty Visa.

Prezident Barack Obama pozval Mohamedovo do Bieleho domu, kde americká športovkyňa poskytla lekcii šermu jeho manželke Michelle.

Mohamedovo chce vyvrátiť predstavy o moslimských ženách. Že nosí hidžáb nátlakom? Že sú utláčaní? Že by sa nemali vyjadrovať o politike? Od tejto Američanky čakajte opačné správanie.

“Hidžáb je súčasťou mojej identity a pomáha mi vo vzťahu s Bohom. Je to osobná voľba. Nosenie hidžábu je pripomienkou môjho náboženstva. Dokonca aj v oblasti športu ma vždy cítim dobre. Neberiem to z donútenia, som si plne vedomý toho, čo robím, “hovorí. Koniec koncov, oplotenie vo veku trinásť rokov bolo vybrané predovšetkým pre vieru, aby sa nezverejnilo.Ťažko si moslimku predstaviť ako plavkyňu…

Veľký zážitok si odniesla americká olympionička zo slávnostného zahájenia, hoci ako vlajkonosič nakoniec tím USA zvolil plaveckú star Michaela Phelpsa. Najskôr sa uvažovalo, že by práporom z hviezd a pruhov mohla mávať na štadióne Maracaná práve Mohamedovo.

Jej však nakoniec stačilo fotiť sa s kolegyňami zo Saudskej Arábie. “Bolo nádherné sledovať ženy v hidžáb z celého sveta, ktoré sa zúčastňujú vrcholné športové podujatia.”

“Chcete sa odpáliť? “

Lenže nie vždy prináša moslimskú šatku takto idylické chvíle. Možno na filmovom a hudobnom festivale Austin Texan jej bolo nariadené, aby zabralo hidžáb. V opačnom prípade nebude akreditovaný.Organizátori sa po incidente museli Mohamedovo ospravedlniť.

Hoci sa narodila a vyrastala v New Jersey, absolvovala medzinárodné vzťahy a africká štúdia na Dukeovej univerzite, stále na ulici v New Yorku budí v ľuďoch podozrenie – samozrejme hlavne kvôli hidžáb.

“Chcete sa odpáliť?” spýtal sa dokonca americkej olympionička muž tento rok v apríli.

dešpektom spoluobčanov k Mohamedovo sa zvyšuje kvôli teroristickým útokom vo svete i rasovým nepokojom v Spojených štátoch. Ani jej nepomáhajú slová republikánskeho kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, ktorý by vraj všetky moslimami z USA vyhnal späť.

“Ale ja som Američanka.Kde mám ísť? “Spýtal sa klobása. Muhammad sa nebojí ísť s kontroverzným politikom a podnikateľom do konfrontácie. “Keď sa Muhammadov reportéri v Riu spýtali, či dúfajú, že jej premiéry olympijských hviezd v Trumpovej premiéru, povedala s ironickým úsmevom:” Kto? “

>

Ale potom bola práve uprostred raného športového konca a ona sa čoskoro stala skutočným americkým a povedala: “Milujem svojich spoluhráčov a verím im. Som presvedčená. Verím v nás. A chcem vyhrať medailu. Viac ako čokoľvek iného, ​​čo by som chcel urobiť pre našu krajinu. “